Chmury obliczeniowe przyszłością biznesu

Rozwój technologi cyfrowej w ostatnich latach zrewolucjonizował wiele aspektów prowadzenia biznesu. Jedną z najbardziej radykalnych zmian jest sposób przechowywania danych oraz dostępu do mocy obliczeniowych, potrzebnych do przeprowadzania skomplikowanych operacji i zapewniających płynne funkcjonowanie podmiotów gospodarczych.

Przydatna chmura obliczeniowa

chmura dla firmDotychczas magazynowanie danych i zdolności obliczeniowe ograniczone były do dysków twardych komputerów lub serwerów firmowych, co naturalnie było dużym utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu firm, zwłaszcza tych, operujących dużą ilością danych i potrzebujących przeanalizować je w możliwie krótkim czasie. Również firmy operujące dużymi plikami, jak na przykład agencje filmowe lub reklamowe miały problem z gromadzeniem ogromnej ilości danych i szybkim dostępem do nich. Przeliczanie danych w trakcie edytowania materiałów filmowych jest również czasochłonnym procesem, wymagającym potężnych mocy obliczeniowych. Dlatego dużym skokiem technologicznym było pojawienie się tak zwanych chmur cyfrowych, oferujących możliwość przechowywania dużych ilości danych oraz ogromnych możliwości obliczeniowych w jednym.

chmura dla firmChmury obliczeniowe są centralnie zarządzaną grupą serwerów i komputerów rozsianych na dowolnym terenie, umożliwiającą dostęp do danych z każdego miejsca na świecie, w dowolnym czasie, a jedynym warunkiem jest posiadanie łącza internetowego. Dlatego obliczeniowa chmura dla firm w dużej mierze wyeliminowała konieczność posiadania zaawansowanych technologicznie komputerów, aby móc wykonywać skomplikowane obliczenia, przechowywać dane lub zarządzać skomplikowanymi procesami w dużej firmie lub korporacji. Zainwestowanie w drogą infrastrukturę serwerów było często niemożliwe dla mniejszych firm, przez co ich rozwój i ekspansja na szerszy rynek były mocno utrudnione, jeśli nie przekreślone całkowicie. Także wykupienie drogich licencji na użytkowanie specjalistycznego oprogramowania było hamulcem rozwojowym wielu przedsiębiorstw, jednak w chmurze obliczeniowej wystarczy wykupić miesięczny (lub dłuższy, zależnie od potrzeb danego projektu) abonament na korzystanie konkretnego programu, co radykalnie zwiększyło dostępność specjalistycznego software dla szerokiego kręgu klientów biznesowych.

Dostęp do danych firmowych oraz oprogramowania dla dowolnej liczby użytkowników sprawił, że konieczność zabierania sprzętu komputerowego na wyjazdy zagraniczne odeszła w niepamięć, a także znacznie skrócił czas potrzebny dla sfinalizowania danego projektu i przyspieszył postęp techniczny wielu gałęzi gospodarki i nauki.

Strony responsywne dla komfortu użytkowników mobilnych<< >>Profesjonalna strona www to podstawa

About the author : Olaf Kiełbasiński