Co zrobić z uszkodzonym dyskiem?

Utrata danych z dysku twardego, bez względu na to, jakie pliki zostały stracone, jest zawsze bardzo nieprzyjemna. Jeśli wcześniej na bieżąco przygotowywano kopie zapasowe, to strata danych na jednym nośniku będzie niemiła, ale nie urośnie do rangi tragedii.

Czy warto oddać dysk do serwisu?

uszkodzony dyskGorzej jednak jeśli dane istniały tylko w jednej kopii bądź od czasu stworzenia ostatniej pojawiły się nowe pliki, które są dla nas bardzo ważne. W takiej sytuacji najpewniejszą metodą ratunku jest udanie się do serwisu komputerowego, który zajmuje się odzyskiwaniem danych z uszkodzonych nośników. Chociaż na rynku dostępnych jest wiele programów, zarówno darmowych jak i płatnych, które pozwalają na odzyskanie danych, to jednak nie zawsze można odzyskać każdy utracony plik, a do tego im dłużej na własną rękę pracujemy nad uszkodzonym dyskiem, tym większa szansa, że dane zostaną bezpowrotnie utracone. Jeśli dysk ulegnie awarii z powodów logicznych (utrata partycji, przypadkowa kasacja danych, wirusy) bądź mechanicznych (dziwne odgłosy jak tarcie i klikanie, upadek, zalanie) to należy jak najszybciej wyłączyć komputer i wyjąć dysk. Dysków zalanych nie wolno suszyć, gdyż może to doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia w wyniku korozji!

uszkodzony dyskNaprawa na własną rękę przekracza możliwości i umiejętności przeciętnego Kowalskiego. Chociaż cena za naprawę dysku i odzyskanie danych w serwisie może się wydawać wysoka, to jednak o wiele lepszym wyjściem jest wydanie i odpracowanie kilkuset złotych niż bezpowrotne stracenie danych, które nierzadko są rezultatem miesięcy ciężkiej pracy. Zanim dostarczymy dysk do serwisu należy się upewnić, że w transporcie nie ulegnie dalszemu uszkodzeniu mechanicznemu, więc trzeba odpowiednio go zapakować do bezpiecznego transportu. Trzeba też pamiętać, że pełne odzyskiwanie danych z uszkodzonych dysków nie zawsze jest możliwe, a im większe uszkodzenie dysku, tym mniejsza szansa na to, że przywrócone zostaną wszystkie pliki. Nawet te, które uda się odzyskać mogą być sformatowane bądź uszkodzone i nie jest to winą serwisu, dlatego też zawsze trzeba mieć na uwadze, że kopie zapasowe odgrywają ogromną rolę, a żaden serwis nie jest w stanie zagwarantować pełnego sukcesu. W przypadku uszkodzenia mechanicznego serwis, poza odzyskaniem danych, może także go naprawić, jednak nie zawsze jest to opłacalne.

O wiele prościej jest zająć się dyskiem, który był zawirusowany lub przypadkowo sformatowany, ponieważ serwis jest w stanie go naprawić i doprowadzić do stanu, w którym bez problemów można dalej go użytkować.

Jak otworzyć własny hotel?<< >>Niezbędne wyposażenie firmy

About the author : Weronika Kwiatkowska