Czym jest drukowanie przestrzenne?

W 1984 roku Charles Hull wymyślił coś, co dziś nazywamy genialnym – drukowanie przestrzenne. To ten mężczyzna jest założycielem firmy, która jako pierwsza na świecie zajęła się komercyjnym produkowaniem sprzętu do druku 3D.

Filament hips to materiał podporowy

filament hipsTechnologia rozwijała się z roku na rok, ale dopiero w 2006 roku zbudowano prototyp drukarki 3D, która nadawała się do zastosowań domowych. Dzięki temu technologia druku przestrzennego przestała być związana tylko z profesjonalnymi zastosowaniami, chociaż nadal jest luksusem – wiadomo, taki sprzęt potrafi sporo kosztować. Jednak nie jest to niczym dziwnym, ponieważ korzyści, jakie daje nam druk 3D, są naprawdę ogromne. Za jego pomocą można przecież tworzyć na przykład protezy, także te, które mają być wszczepiane w organizm! To możliwe dlatego, że do drukowania przestrzennego używa się tylko sprawdzonych i przebadanych materiałów, dzięki czemu można bez problemu określić, czy będą one bezpieczne dla ludzkiego zdrowia czy też nie. Obecnie technologia zmaga się z problemem drukowania całych organów – ale specjaliści są przekonani, że w niedługim czasie będzie to naprawdę możliwe, skoro nie ma już problemu z drukiem tkanek.

filament hipsOczywiście w zasięgu przeciętnego człowieka jest tylko drukowanie elementów do własnych potrzeb rozrywkowych, na przykład zabawek, jakichś czekoladowych figurek i tak dalej. Szeroki wybór materiałów do druku 3D pozwala nam na to. Wśród nich wymienić można chociażby trwały filament hips, ale nie jest to podstawowy materiał, a materiał podporowy. Co to oznacza? Po prostu niektóre filamenty mimo swoich doskonałych właściwości są trudne w druku i potrzebują wsparcia, właśnie w postaci materiałów podporowych – te są po wydruku usuwane z wykonanego modelu. HIPS może także być stosowany jako materiał bazowy, jednak najczęściej używa się go jako podporę. Charakteryzuje się średnim skurczem, dlatego proces wychładzania powinien być kontrolowany – to możliwe, jeżeli zastosujemy grzany stół. Filament ten nadaje się do druku w temperaturze powyżej 225 st. C. Dostępny jest w wersji transparentnej. W sklepach z materiałami 3D spotkamy ten filament HIPS o szerokości 1,75 mm czy też 2,85 mm – możemy bez problemu dobrać produkt odpowiedni do własnych potrzeb.

Z pewnością osoby niedoświadczone mogą mieć problem z doborem właściwego materiału eksploatacyjnego do drukarki 3D, jednak rozwiązanie na taką sytuację jest jedno – przed rozpoczęciem zabawy w drukowanie, warto trochę poczytać na ten temat i zapoznać się z właściwościami poszczególnych materiałów, aby wybrać ten najlepszy.

Niezbędne wyposażenie firmy<< >>Właściwy komputer dla gracza

About the author : Olaf Kiełbasiński