Ile kosztuje druk 3d?

Druk 3D w obecnym czasie to już nie tylko ciekawostka, ale przede wszystkim coraz częściej szybka alternatywa dla tradycyjnych metod produkcji. Ogromną zaletą z tym związaną jest z fakt, że dzięki tej metodzie powstać może od razu gotowy element, bez konieczności tworzenia jego poszczególnych komponentów. Sama wycena za usługi druku w tej technologii, może być już bardzo zróżnicowana.

Czy drukowanie 3D to kosztowna sprawa?

drukowanie 3dZależeć to będzie przede wszystkim do stopnia skomplikowania powstałej bryły, jej planowanego zastosowania, ale także i od filamentu, który będzie stanowił podstawowy materiał wykorzystywany podczas takiego właśnie druku. Jeżeli więc chodzi o druk 3d – wycena zamówienia jest bardzo indywidualna i zależeć będzie od różnych okoliczności. Składając zamówienie należy więc się upewnić, czy w danej firmie obowiązują minimalne kwoty zarówno za usługę druku, ale także i projektowania. Takie minimalne kwoty są bardzo korzystne z punktu widzenia przedsiębiorcy zamawiającego taki druk, gdyż pozwalają mu lepiej przygotować się na związane z tym koszty. Warto pamiętać również, że minimalna kwota zamówienia, odnosi się do kwoty wykonania druku, oraz jego zaprojektowania. Koszt wykonania pojedynczej sztuki, czy też projektu, może być z tego względu nieco niższy od minimalnej kwoty zamówienia. Tak jak wspomniano wcześniej, kwota za druk 3D będzie zależna przede wszystkim od zastosowanej technologii wydruku.

drukowanie 3dI tak, projektowanie w technologii CAD 3D, to kwota rzędu około 150 zł w przypadku większości przedsiębiorstw. W przypadku druku w technologii FDM, średnia kwota którą trzeba będzie zapłacić, mieści się w zakresie 100 złotych netto. Druk z zastosowaniem technologii SLA to również bardzo podobne kwoty. Zdecydowanie najwięcej trzeba będzie zapłacić za druk 3D w nowoczesnej technologii SLS. W takim przypadku, minimalna kwota może się mieścić w zakresie około 350 zł netto. W przypadku druku w technologii MJF, kwota którą trzeba będzie ponieść to około 249 złotych netto. Na koszt minimalnej wyceny może wpływać nie tylko zastosowana technologia ale to, jaki element konstrukcyjny ma zostać stworzony. Obecnie większość firm wykonujących druk 3D, oferuje wykonanie i zaprojektowanie trzech głównych kategorii elementów, to jest obudowy, elementu konstrukcyjnego o konstrukcji złożonej, oraz elementu o przekroju dużym.

Od pewnego czasu widać stale rosnąca popularność technologii druku 3D. Co najważniejsze, technologia ta coraz częściej wykorzystywana jest jako bardzo istotna alternatywa dla konwencjonalnych metod produkcji. Ceny za taką właśnie usługę powinny być ustalane indywidualnie.

Jak wybrać tani komputer gamingowy?<< >>Kiedy konieczna jest naprawa drukarki?

About the author : Igor Dobrowolski