Jak bezpiecznie odzyskać usunięte dane z dysków?

Dane na różnego rodzaju nośnikach, kartach, czy dyskach są często narażone na utratę. Ma na to wpływ wiele czynników, w tym takich jak uszkodzenie nośnika, jego zalanie, bądź przypadkowe usunięcie zawartości. W wielu przypadkach użytkownicy nie próbują odzyskać plików znajdujących się na urządzeniu.

Bezproblemowe odzyskiwanie danych

odzyskiwanie danych z kartJednak co w przypadku, kiedy usunięty plik jest niezbędny do pracy lub na uczelnię? Jak długo zajmie odzyskanie tego typu informacji? Wszystko zależne jest od rodzaju uszkodzenia, terminu zdarzenia oraz od sposobu przywracania danych. Wśród nośników wykorzystywanych do przechowywania danych wyróżnia się między innymi dyski twarde HDD, dyski SSD, karty pamięci, dyski sieciowe, a także płyty oraz dyskietki. Nie ma również problemu, aby odzyskać dane z PenDrive’a. Jak zatem przywrócić ważną zawartość? Jedną z najczęściej wybieranych metod jest skorzystanie z bezpłatnych programów komputerowych. Oferują one podstawowe rozwiązania związane z przywracaniem danych. Z pomocą tego typu oprogramowań można między innymi przywrócić własnoręcznie usunięte pliki, bądź te utracone w wyniki formatu. Na rynku są również dostępne programy płatne. Ich możliwości są znacznie większe, jednak nie zastąpią one profesjonalnych firm specjalizujących się w odzysku danych.

odzyskiwanie danych z kartPrzedsiębiorstwa tego typu mają za zadanie przywrócić zawartość nośnika, bez względu na rodzaj uszkodzeń. Zazwyczaj czas trwania ich pracy jest bardzo krótki. Takie firmy można bezproblemowo znaleźć na terenie całej Polski. Dzięki nim można zadbać o szybkie odzyskiwanie danych z kart w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, a nawet w małych miasteczkach. Specjaliści z tej branży bezproblemowo poradzą sobie z uszkodzeniami mechanicznymi, elektrycznymi i logicznymi. Co więcej, większość firm oferuje bezpłatne porady telefoniczne oraz wycenę odzysku danych. Nie ma jednak nigdy gwarancji, że utracone dane powrócą. Szansa na to zwiększa się, kiedy użytkownik podejmie działania wystarczająco szybko. Odzyskiwanie danych z kart, nośników, czy dysków wykonuje się bardzo szybko. Kluczem jednak jest zgłoszenie sprawy w terminie niedalekim od zdarzenia. Decydując się na skorzystanie z usług firm, jest największa szansa bezpiecznego odzyskania zawartości.

Są jednak również programy, które umożliwiają własnoręczne przywracanie danych. Jest to bardziej ryzykowne i może nieodwracalnie uszkodzić plik. Po uszkodzeniu nośnika zalecany jest kontakt ze specjalistą, który udzieli profesjonalnych i bezpłatnych porad dotyczących dalszego działania.

Najczęstsze usterki w laptopach<< >>Jak ważna jest odpowiednia jasność ekranu?

About the author : Olaf Kiełbasiński