Jak tworzony jest druk 3D?

W ostatnim czasie druk 3D zyskuje coraz większą popularność, a specjalne drukarki do tego typu druku można kupić na użytek własny w sieci lub sklepie stacjonarnym. Druk 3D, czyli drukowanie przestrzenne, to nic innego jak tworzenie trójwymiarowych, fizycznych obiektów w oparciu o model komputerowy.

Druk 3D bez form wtryskowych

druk 3dObecnie druk 3D wykorzystywany jest przy wykonywaniu np. gotowych zabawek, ubrań, a nawet zdarza się, że protez. W większości przypadków możliwości wykorzystania drukarek 3D uzależnione są od metody wytwarzania produktu, dostępnych materiałów i częściowo od samej specyfikacji urządzenia. Jedną z metod jest FDM, czyli osadzanie topionego materiału. Jest to najczęściej stosowany druk przestrzenny i związany jest on z wysoką temperaturą w czasie formowania geometrii tworzyw sztucznych. Przy użyciu tej metody wydrukowane modele tworzą się poprzez nakładanie na siebie kolejnych warstw materiału, który występuje w stanie półciekłym i jest wtłaczany z podgrzewanej dyszy. W metodzie FDM używa się najczęściej takich materiałów jak ABS, obejmujący jeden z najbardziej popularnych termoplastów, który można spotkać w przemyśle i PLA – termoplast stworzony w oparciu o związki organiczne.

druk 3dInne materiały to m. in. nylon, PETG (wykorzystywany przy produkcji butelek plastikowych) i TPU (materiał przypominający gumę). Istnieją również metody, w których przedmiot zawieszony jest w innej substancji i są to np. SLA (polega na utwardzeniu materiału w postaci ciekłej lub półciekłej), SLS, czyli selektywne spiekanie laserowe i binder jetting, w której natryskuje się ciekły środek warstwa po warstwie. Drukowanie przestrzenne nie obejmuje jednak tylko jednorazowych zleceń. Obecnie coraz bardziej popularny jest niskoseryjny druk 3d we Wrocławiu, który umożliwia stworzenie od 100 do nawet kilku tysięcy sztuk pożądanych elementów bez konieczności wykonania formy wtryskowej. Ten rodzaj druku pozwala zaoszczędzić czas, a rachunek ekonomiczny w tym przypadku jest czymś, co działa na korzyść firmy. Warto zauważyć, że wprowadzenie laserów jakości w drukarkach przestrzennych poprawiło precyzyjność wykonywanych elementów, co przyczyniło się do większego wykorzystywania drukarek 3D w produkcji. Druk przestrzenny jest znacznie bardziej ekologiczny – generuje mniejsze zużycie energii i produkcję odpadów. Drukowanie przestrzenne pozwala stworzyć wiele wymyślnych konstrukcji w oparciu o model komputerowy.

Jest to niewątpliwie jedna z najważniejszych cech drukarek 3D, ponieważ ich praca uzależniona jest jedynie od potrzeb użytkownika. Druk przestrzenny można wykorzystać przy tworzeniu pojedynczego obiektu, jak również przy większej produkcji, jeśli występuje taka potrzeba.

Doradztwo IT i jego zalety<< >>Na co zwrócić uwagę przy wyborze serwisu komputerowego?

About the author : Olaf Kiełbasiński