Jaki dysk twardy do laptopa?

Współczesna technika komputerowa rozwija się w niesamowitym tempie, zwiększając swoją efektywność kilkukrotnie każdego roku, co jest efektem pracy laboratoriów i zespołów informatyków i technologów na całym świecie.

Dyski o dużej pojemności

dyski twarde do laptopów	Dotyczy to również, a może zwłaszcza, komputerów które wciąż dostarczają większą moc obliczeniową, lepsze osiągi oraz oferują więcej przestrzeni do przechowywania plików na dyskach twardych. Dzięki temu praca i rozrywka daje nam wciąż nowe możliwości rozwoju i odkrywania nowych form interakcji z technologią, jak również z drugim człowiekiem, np. za pomocą mediów społecznościowych. Wraz z rosnącą liczbą czynności w które zaangażowana jest technologia cyfrowa, zwiększają się także nasze potrzeby na przechowywanie plików koniecznych do pracy, jak również filmów, gier i zdjęć. Najpopularniejszymi komputerami są aktualnie laptopy, które już kilka lat temu zdetronizowały komputery stacjonarne dzięki swoim niewielkim rozmiarom, co pozwala je używać w podróży i są łatwe w transporcie. Również dyski twarde do laptopów uczestniczyły w ewolucji technologicznej, dzięki czemu są mniejsze gabarytowo, mają większą pojemność i są szybsze od swoich poprzedników.

dyski twarde do laptopów	Współczesne dyski twarde posiadają pojemność kilku terabajtów (dla przykładu na dysku o pojemności 1TB możemy pomieścić około 120 filmów w jakości HD), ale również rozmiar plików rośnie wraz z polepszeniem się jakości materiałów. Filmy w jakości 4K zajmują nieporównywalnie więcej miejsca niż filmy HD, tym bardziej, że nawet niektóre smartfony posiadają już funkcję nagrywania w jakości 4K. Poza pojemnością równie ważna jest także prędkość zapisu danych, co ma wpływ na szybkość działania systemu operacyjnego komputera oraz kopiowania i zgrywania plików, dotyczy więc codziennego użytkowania. W laptopach niezwykle użyteczne, ze względu na ograniczone wymiary względem komputerów stacjonarnych, są bardzo szybkie dyski twarde SDD, bijące na głowę znacznie większe gabarytowo i wolniejsze dyski HDD. Zaletą tych ostatnich jest niższa cena i większa pojemność, dyski te stosowane są jednak coraz częściej tylko w komputerach stacjonarnych. Dyski twarde do laptopów wciąż przechodzą ewolucję ukierunkowaną na zmniejszenie rozmiarów przy jednoczesnym zwiększeniem pojemności, oraz zwiększenie prędkości transmisji danych.

Chcąc zakupić laptop powinniśmy więc zwrócić uwagę czy wybrany przez nas model posiada chociaż jeden dysk twardy SDD, na którym znajduje się system operacyjny komputera, lub dysk w technologii HDD mający wystarczającą prędkość przesyłu danych, pozwalającą na komfortową pracę z urządzeniem.

Szybkie dyski do monitoringu<< >>Strony responsywne dla komfortu użytkowników mobilnych

About the author : Olaf Kiełbasiński