Produkcja płytek drukowanych na własną rękę

Projektowanie elektroniki nie należy do zadań najprostszych, dlatego w większości firm zajmują się tym zadaniem odpowiedni specjaliści, którzy zostali odpowiednio przeszkoleni do podejmowanej pracy.

Płytki drukowane i własne konstukcje

płytki drukowaneNie jest jednak tak, że samodzielnie nie możemy zabrać się za wykonanie niektórych, prostszych elementów układów elektronicznych, do których chociażby mogą należeć obwody drukowane. Trzeba pamiętać, że nie będzie to produkt najlepszej jakości, który przy cięższych warunkach wymaga dodatkowych powłok miedzianych, jednak powinien okazać się wystarczający do normalnych zastosowań. Zanim się zabierzemy za projektowanie elektroniki, musimy wiedzieć, że istnieje kilka sposobów na wykonanie takiego obwodu. Często jednak stosowana w domowych środowiskach jest metoda żelazkowa. Do jej produkcji będziemy potrzebowali wielu elementów, jak chociażby papier kredowy, laminat, wiertarkę, papier ścierny itp. Pierwszym etapem produkcji jest stworzenie odpowiedniego schematu pod zaplanowane płytki drukowane, które należy wydrukować przy pomocy drukarki laserowej. Na papierze powinny znaleźć się wyłącznie ścieżki, które będą bardzo mocno zarysowane i widoczne, co w późniejszej produkcji zaoszczędzi nam wielu problemów. Tak wydrukowany szkic nakładamy na płytkę laminatową, którą wycinamy nieco większą od samego projektu. Dzięki temu będziemy mogli ją potem odpowiednio zeszlifować w poszarpanych miejscach.

obwody drukowaneUzyskany laminat należy oczyścić przy użyciu wody i płynu do naczyń, który pozbędzie się wszelkich zabrudzeń. Kolejny etap wiąże się już ze ścisłym przeniesieniem projektu obwodu drukowanego na czysty materiał. Do tego użyjemy wysokiej temperatury uzyskanej w wyniku podgrzanego żelazka. W takim wypadku będziemy musieli stworzyć odpowiednie warstwy przy pomocy dodatkowych materiałów, aby uzyskany materiał się nie stopił, a wszystko całkiem sprawie odbiło się na jego strukturze. Możemy więc do tego użyć chociażby szmatki bawełnianej czy innego typu materiału ochronnego. Po kilku wykonanych odbiciach przy pomocy żelazka, powinniśmy zauważyć lekkie przebicia całego szkicu na laminacie. Kiedy będziemy wystarczająco zadowoleni z uzyskanego efektu, odkładamy przedmioty i pozbywamy się materiału papierniczego przy pomocy moczenia w wodzie. Płytki drukowane należy także wytrawić przy pomocy trójchlorku żelaza.

Ten etap zajmuje najczęściej ok. godziny, gdzie należy zachować szczególną ostrożność. Po odpowiednim odczekaniu, zabieramy się za wiercenie otworów oraz pokrywamy ścieżki dodatkowym roztworem zabezpieczającym, jak chociażby płynną kalafonią.

Wdrażanie programu magazynowego w firmie<< >>Kilka porad odnośnie programów dla hoteli

About the author : Olaf Kiełbasiński